• 01. srpna 2016

  Vláda odborů? Už dost!

  Odbory se v éře kabinetu Bohuslava Sobotky staly čtvrtou vládní stranou a jejich šéf Josef Středula stínovým premiérem. Výsledek? Utahování šroubů podnikatelům poškozuje naši ekonomiku a hrozí, že ji to přivede k poklesu.

  Na pondělním setkání tripartity byla na jednacím stole opět povinná minimální mzda. Ta se skokově zvýšila loni i letos (po 700 korunách na současných 9 900 korun), ale odborům to nestačí. Chtějí další zvýšení, nejlépe rovnou na 11,5 tisíce korun, děj se, co děj. Zaměstnavatelé o tom odmítli jednat, materiály nedostali včas.

  Odborářský boss Josef Středula, když nedostal, co chtěl, na Twitteru uvedl, že když zaměstnavatelé nechtějí zvýšit minimální mzdu, chtějí zisk pro sebe a bídu pro lidi. Je to hanebné a nehorázné tvrzení. Odbory neustále opakují mantru o tom, že zaměstnavatelé v Česku okrádají své zaměstnance, že jim vyplácejí žebrácké mzdy a že na Západě jsou za stejnou práci mnohem větší peníze. A že by zaměstnanci a občané měli ze současného hospodářského růstu mít mnohem více.

  Josef Středula zároveň plamenně vykřikuje cosi o podřadných montovnách, na nichž stojí česká ekonomika, za což prý mohou podnikatelé. Zároveň ale nešetří výzvami, aby zaváděli nové, sofistikované výroby s nejvyšší přidanou hodnotou. V naší zemi se tak vytváří dojem, že čeští podnikatelé jsou spokojeni s podřadnou úrovní výroby, ožebračují lidi a nechtějí investovat. Zahraniční investoři nás prý vysávají a vůbec nejhorší jsou banky, které sedí na obrovské likviditě, ale peníze nepůjčují.

  Podobně dryáčnicky vystupovaly odbory proti návrhům z podnikatelské sféry, aby se tzv. blesková víza pro pracovníky z Ukrajiny, původně určená pouze pro vysokoškoláky, začala poskytovat také nízko a středně kvalifikovaným lidem. Znamenalo by to zelenou zejména pro lidi s kvalifikací v technických oborech, kteří české ekonomice dlouhodobě a naprosto dramaticky chybějí.

  Situace už je přitom v současnosti, kdy ekonomika jede na plné obrátky a Česko má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, tak vyhrocená, že firmy musí odmítat zakázky. Přesto byly odbory proti s falešným argumentem, že tím zachraňují české zaměstnance, protože ukrajinští kolegové by prý s sebou přinesli tlak na pokles mezd. A opět se vyhrožuje chudobou a bídou. Pokles mezd v oborech, kde chybí několik tisíc zaměstnanců a kde nepomáhají ani štědré náborové příspěvky a marketingové kampaně? Naprostý nesmysl.

  Vláda naštěstí blesková víza schválila, i když stále v omezené míře, tím však veškeré možné uznání končí. Ani nejběžnějšímu pozorovateli nemohlo uniknout, jak se premiér stále víc a více odvolává na odboráře a jejich požadavky. Mzdové minimum by podle Bohuslava Sobotky mělo vzrůst přinejmenším na 11 tisíc korun (tedy o 1 100 korun), ale raději více. Zvýšení o 1 100 korun by samozřejmě znamenalo veliký skok. A to nehovoříme o zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění, které rovněž jdou z kapsy podnikatele. A už vůbec ne o tom, co nastane, až hospodářský cyklus přivede ekonomiku do poklesu.

  Lidé mluví o Josefu Středulovi jako o stínovém premiérovi a až příliš často nezbývá než souhlasit. Přestáváme mít tříbarevnou vládní koalici ANO – ČSSD – KDU-ČSL, máme vládu čtyřbarevnou, s odbory jako dalším koaličním partnerem. Navíc, premiér Sobotka, ale i někteří další politici opakují – byť mírnějšími slovy – odborářské pomluvy, jak zaměstnavatelé okrádají své zaměstnance. ANO se sice deklaruje jako podnikatelská strana, ministr financí Andrej Babiš se v řadě případů staví proti odborářským požadavkům, mluví o zvýšení minimální mzdy jen o 700 Kč, ale i jeho hnutí až příliš často podléhá tlaku nadcházejících voleb.

  A to nemluvím o tom, jak vláda, často opět na vlně vstřícnosti až podbízivosti k odborovým předákům, podnikatelské sféře utahuje další a další šrouby. Příkladem je omezení otevírací doby obchodníkům, které navíc povede i k diskriminaci části podnikatelské obce. Anebo zrušení karenční doby, tedy znovuzavedení placených prvních tří dní nemoci z kapsy zaměstnavatelů, které je stále ve hře. Obnovení proplácení prvních tří dní nemoci by nejenže zvýšilo náklady firem, ale vedlo by i k výpadkům pracovní síly. Česko by se opět mohlo dostat na špičku žebříčku v krátkodobé nemocnosti, kde před zavedením karenční doby bohužel figurovalo.

  A další pěkná ukázka vládní a odborové sounáležitosti? Připravovaná novela zákoníku práce. Její potenciální dopad? Vládo, postarej se o své občany sama. Já, podnikatel, zavírám firmu a jdu na úřad práce.

  Svět není černobílý, sociálně nezodpovědní podnikatelé jistě existují, stejně tak jako existují podnikatelé vyhýbající se placení daní či fungující za hranicí zákonnosti. Rozhodující masa podnikatelů v Česku jsou však tvrdě pracující, poctiví lidé, kteří už toho mají dost: očerňování své pověsti, šikanování, byrokracie, dodatečných plateb.

  Ptají se, kde se bere odvaha (nebo spíše drzost) o nich takto mluvit? Ptají se, proč mají přispívat na bohužel rostoucí skupinu lidí zneužívajících sociální dávky či neustále natahujících ruku směrem ke státnímu rozpočtu? Jsou připraveni mzdy zvyšovat, ale ne na základě rozhodnutí vládních či odborářských úředníků, kteří ke skutečnému podnikání buď nepřičichli nikdy, nebo je to už zatraceně dávno, nýbrž podle růstu produktivity práce. A také moc dobře vědí, že za tím vším je jen chladná populistická úvaha, jejímž cílem není vyšší blahobyt zaměstnanců, ale touha po volebním úspěchu a po moci.

   


 • 22. června 2016

  STÁTNÍ ROZPOČET NA ROK 2017? MÍSTO VYROVNANÉHO ROZPOČTU ZVYŠUJEME POČTY ÚŘEDNÍKŮ!

   Tento čas roku je už pravidelně věnován finalizaci návrhu státního rozpočtu na rok příští, v tomto případě na rok 2017.
  Na jeho základě se ptám: Kdy jindy než v podmínkách konjunktury by měla vláda vést fiskální politiku, která by byla zodpovědná vůči budoucím generacím a nevytěsňovala soukromé investice? Je dle mého zásadní chybou, že stát zatím neprovedl prověrku hospodaření státu zaměřenou především na mandatorní a kvazimandatorní výdaje – to už tady mělo být dávno.
   
  Jasně, vzhledem ke složité geopolitické a mezinárodní bezpečnostní situaci asi nikdo nezpochybňuje a já osobně plně respektuji například záměr státu posílit Armádu ČR. O to méně ale toleruji nárůsty státních zaměstnanců v souvislosti se zvýšenou regulací podnikatelského sektoru!
   
  Dlouhodobě také úplně nerozumím tomu, proč rozšiřování, respektive zvyšování kompetencí nějakého orgánu musí tradičně v ČR vést k vyššímu počtu úředník a proč stát není schopen efektivnější reorganizace agendy úředníků stávajících.
   
  A co vidím, jako úplně nejhorší – s tisícovkami nových státních zaměstnanců nebývale porostou i náklady, k jejichž pokrytí stát bude muset vybrat více peněz do státní kasy od podnikatelů a zaměstnanců ze soukromé sféry. TEDY OD KAŽDÉHO Z NÁS!


 • 21. ledna 2013

  Podnikatelé na podporu Karla Schwarzenberga

  Česká ekonomika je v recesi. Kontrola veřejných financí a relativně nízká zahraniční zadluženost je sice zásadné důležitá, ale stejně tak důležitá je kvalita podnikatelského prostředí a obecná situace v české společnosti, zajišťující návrat hospodářského růstu. V tomto směru není stav naší země dobrý. Lidé jsou znechuceni politikou a nemají důvěru v budoucnost. Potřebujeme změnu.


 • 08. ledna 2013

  Vladimír Dlouhý: Volte Karla Schwarzenberga

  Podivný volební zákon způsobil, že nemohu kandidovat na úřad prezidenta republiky. V posledních dnech proto často dostávám otázku,  koho budu volit. Přiznávám, že nebylo lehké se rozhodnout…


 • 19. prosince 2012

  Nejlíp dopadl vyřazený Dlouhý, dobrá je i silná čtyřka za ním

  V přiloženém souboru naleznete článek MF Dnes, který hodnotí prezidentské kandidáty.


 • 13. prosince 2012

  Tiskové prohlášení Vladimír Dlouhého

  Tiskové prohlášení Vladimír Dlouhého

  Nejvyšší správní soud odmítl argumenty mého odvolání proti rozhodnutí ministerstva vnitra z 23. listopadu 2012, kterým mě z důvodu nedostatečného počtu podpisů občanů odmítlo registrovat jako kandidáta na funkci prezidenta České republiky. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu beru v této chvíli na vědomí. Další kroky oznámím v pondělí 17. prosince po důkladném prostudování zdůvodnění, které vedlo Nejvyšší správní soud k jeho rozhodnutí.
  Pokud můj právní tým neshledá v odůvodnění Nejvyššího správního soudu zásadní pochybení, budu postupovat v souladu se svými dřívějšími prohlášeními a nebudu hledat zastání u Ústavního soudu. Mým hlavním cílem je, aby první přímá volba českého prezidenta proběhla důstojným způsobem a ve stanoveném termínu.

  Věděl jsem, že zákon o přímé volbě prezidenta není dokonalý a že svou kandidaturou na sebe beru riziko toho, že se některá jeho ustanovení mohou obrátit proti nestranickým kandidátům. Jsem nicméně přesvědčen, že jsem získal podpisy více než 50 000 občanů podporujících moji kandidaturu na prezidenta České republiky. Ve sbírání podpisů jsem postupoval otevřeně a čestně. Díky předvolební kampani, cestování po celé naší zemi a rozhovorům s lidmi i s mými podporovateli jsem získal neocenitelné zkušenosti, které je možno v budoucnu zhodnotit. Důvody, které mne ke kandidatuře vedly – tedy nespokojenost se současnou situací a přesvědčení, že jsem schopen České republice něco nabídnout, rozhodně nepominuly. 

  Vladimír Dlouhý

  Pro více informací:
  Kamil Chalupa
  kamil.chalupa@vdllouhy.cz
  602 865 834