01. února 2016

Konference na téma přijetí eura v Česku

V pátek jsem mluvil na vládní konferenci o Euru, organizované Národním konventem o EU. Během svého vystoupení jsem mimo jiné řekl, že Slováci pojali přijetí eura "páriově", když si chtěli dokázat, že přijetí eura zvládnou, a vrátit se tak do Evropy. U pobaltských států zase hrál důležitou roli strach z Ruska.

Jako Česká republika a česká ekonomika jsme sice na euro připraveni celkem dobře, ale připadal jsem si jak na horní palubě Titaniku, kde hraje hudba a podpalubí se přitom potápí. V současné době je stále více lidí po celé Evropě nespokojené s tím, jak evropské vedení řeší migranty, řecká krize není definitivně za námi a stále více lidí zpochybňuje i vnitřní trh a Schengen. Ok, pořádejme konferenci o Euru, ale zdá se mi podivné, když se vůbec nemluví tom, v jaké krizi se celá Evropa nyní nachází. A řekněme si otevřeně – my jsme na Euro připraveni, ale Euro zóna není momentálně připravená na nás.

Myslím si, že euro je měna pro dobré počasí, která ale přišla příliš brzy. Navíc místo ke konvergenci přispělo euro u některých států k divergenci ekonomik, což samozřejmě nebylo smyslem a stojí v protipólu celé myšlenky společné měny…

unspecified