23. května 2019

Podmínky pro podnikání se zhoršily kvůli odborářům, kterým vláda vyhoví ve všem, o co si řeknou. Doplácí na to zaměstnavatelé i jejich zaměstnanci

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na právě probíhajícím Sněmu za účasti 250 delegátů, prezidenta České republiky, předsedy Senátu, místopředsedy Poslanecké sněmovny, místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu a stovky zástupců politické reprezentace a státní správy kritizoval odboráře za zhoršující se podmínky pro podnikání.

„Každý jeden živnostník, malá i velká firma a jejich zaměstnanci musí zvládat pracovat ve stále složitějších podmínkách. Přitom toho od vlády nechceme mnoho, vlastně jen jednu jedinou věc. Vytvářejte dobré a poctivé, slušné podmínky pro podnikání a odstraňujte překážky, které podnikání komplikují. Bohužel, v posledních měsících nás častěji napadá jiné zvolání: alespoň nám neházejte klacky pod nohy,“ pronesl Dlouhý.

Jako příklad uvedl každoroční zvyšování minimální mzdy podle přání odborů. Upozornil, že kvůli zaručeným mzdám a mzdovým tarifům minimální mzda má zásadní vliv na všechny podniky v ČR a v drtivé většině na ty, kteří ji vůbec nevyplácejí, protože musí odstupňovat odměňování svých zaměstnanců. Mzdy tak rostou nikoliv kvůli vyšší produktivitě práce, ale uměle.

Směrem k odborářům směřovala kritika i kvůli zrušení karenční doby, přičemž nikdo veřejnosti nevysvětlil, že poctiví zaměstnanci doplatí na „flákače“ a „simulanty“, protože budou muset pracovat za ně. Systém e-neschopenky, který by zaměstnavatelům umožnil kontrolu pracovní neschopnosti, přitom k 1. červenci vláda nespustila.

Odboráři navíc své požadavky stupňují. Chtějí uzákonit kratší pracovní dobu za stejnou mzdu, povinně pátý týden dovolené a aktivisté začínají podnikatele zahlcovat požadavky na regulaci moderních a perspektivních způsobů práce jako home office či přehnanými nároky z oblasti genderové a LGBT vyváženosti„Odboráři hovoří o platech jako v Německu. To bychom si přáli my všichni. Nicméně, podnikatelé, na rozdíl od odborářů, na to musí vydělat,“ nešetřil kritikou.

„Nemáme nic proti zvyšování mezd, důchodů a platů. Přejeme si, aby lidé měli více volného času, vidíme měnící se priority mladé generace. Stejně tak nechceme, aby lidé chodili do práce nemocní a přejeme jim postupně delší dovolenou. Jde však o míru věcí a požadavky odborů a levicových stran. Spolu s ústupky vlády již začínají tuto rozumnou míru věcí překračovat,“uvedl.

Vládu upozornil, že podnikatelé a jejich zaměstnanci si také přejí, aby jejich peníze utráceli rozumně ve prospěch celé společnosti. „Chceme přes tyto zaplacené daně dostat šanci předat tuto zemi našim dětem zdravou, prosperující, nezadluženou. Místo toho vidíme, jak jsou tyto daně používány na jednorázové zvýšení důchodů a platů ve veřejné sféře. Opět, jako u minimální mzdy, je to lidsky pochopitelné a my rozhodně chceme, aby se situace jak důchodců, tak mladých manželství v naší zemi zlepšovala. Ale kde je skutečná důchodová reforma? Kde je reforma celého sociálního systému, který dnes stále ještě zneužívá nemalé množství černých pasažérů?“ adresoval šéf Komory své výhrady vládě, která teď kvůli zvyšujícím se výdajům hledá způsoby, jak zvyšovat daně. Přitom stále nerozhodla o zvýšení kvót pro příjem kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí, které by zajistily do státní kasy nejméně 10 miliard korun ročně jen z odvodů a daní.