15. dubna 2016

Reakce na přijetí zákona o omezení prodeje

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, kterým poslanci chtějí zakázat prodej o státních svátcích, byť v mírnější verzi, je zbytečnou, umělou a diskriminační regulací. Budu za Hospodářskou komoru ČR iniciovat konzultace s poslanci, aby prověřili diskriminační prvky zákona a případně podali k Ústavnímu soudu podnět k jeho přezkoumání.

Nezáleží totiž na tom, zda se jedná o sedm dní, tři a půl dne nebo jeden den. Nařizováním kdy a kam můžeme chodit nakupovat a kdo může a nemůže o svátcích podnikat, nejenže jdou poslanci proti trendům v Evropě, zákon neustojí ani argument podpory sladění pracovního a rodinného života, protože selektivně budou uzavřené jen kamenné prodejny, které mají prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních.

Z mého pohledu je samozřejmě lepší, že došlo k omezení počtu dní ze sedmi na 3,5 dne, nicméně to nic nemění na zásadních výhradách, které za Hospodářskou komoru ČR máme k principu samotné regulace. Podnikatelé totiž nebudou rovnoprávní z hlediska velikosti prodejní plochy, stejně tak ale i zaměstnanci, protože třeba ti z menších prodejen nejsou podle poslanců hodni toho, aby mohli trávit svátky doma s rodinou.

Když už bude jednou takový zákon přijat, vytváří se riziko jeho budoucího rozšíření na další dny – tak jako jsme dneska svědky vzájemného trumfování v navrhování dnů, které mají být označovány za dny pracovního klidu, může se stát, že se poslanci budou předbíhat, které další svátky a dny zahrnou do tohoto nového zákona.

Úplný legislativní proces ještě neproběhl, nicméně Hospodářská komora ČR v tuto chvíli zahájí konzultace s poslanci, kteří hlasovali proti návrhu, aby argumenty podnikatelské veřejnosti prověřili a případně se obrátili na Ústavní soud ohledně přezkoumání možných prvků diskriminace, na které Hospodářská komora ČR v průběhu celého legislativního procesu soustavně upozorňovala.